REDARC Electronics BCDC Alpha50 R DC Battery Manager - 12V/50A - BCDC12050R
Item: #2197684 | Part Number: BCDC12050R
Important Info
Want an email once available?
Notify Me
Total
Description
Always charged, never stranded, stay powered up wherever your adventure takes you with REDARC's BCDC Alpha50 R. Featuring 50A of advanced charging technology, this DC-to-DC charger keeps your start and secondary batteries charged using power from your vehicle's alternator or solar. The BCDC Alpha's built in Green Power Priority™ will...
Image of : REDARC Electronics BCDC Alpha50 R DC Battery Manager - 12V/50A - BCDC12050R REDARC Electronics BCDC Alpha50 R DC Battery Manager - 12V/50A - BCDC12050R Item # 2197684
Description
Always charged, never stranded, stay powered up wherever your adventure takes you with REDARC's BCDC Alpha50 R. Featuring 50A of advanced charging technology, this DC-to-DC charger keeps your start and secondary batteries charged using power from your vehicle's alternator or solar. The BCDC Alpha's built in Green Power Priority™ will prioritise solar input, minimising the load on your alternator and saving fuel.
Features:
  • 50A Charging from DC and solar power
  • Charge all common automotive battery types including heated and standard Lithium (LiFePO4)
  • Easy installation with pushbutton interface and screw connections
  • Use excess solar to charge back to your start battery
  • Remote monitoring and control from the RedVision app with Bluetooth
  • Future proof charging with over-the-air updates
  • Pushbutton interface and screw connections make installation easy
Specifications:
  • Start Input Voltage Range: 9–32V DC
  • Solar Input Voltage Range: 9–48V DC
  • Nominal Output Voltage: 12V
  • Nominal Current Rating: 50A
  • Operating Temperature Range: -4°F to 140°F
  • Weight: 33.9 oz (0.96 kg)
  • Dimensions (H x W x D): 1 3/4" x 5 3/4" x 6 1/2"
Instruction Manual (27.46 MB)
Part Numbers for REDARC Electronics BCDC Alpha50 R DC Battery Manager - 12V/50A - BCDC12050R
Videos
Videos
Reviews
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
  • CLOUD, getReviews, 25.97ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Questions
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
  • CLOUD, getContent, 52.53ms
  • QUESTIONS, PRODUCT