Empire Faucets RV Kitchen Faucet with 25 mm Gooseneck Spout & Solid Sabre Handles - U-YNN800GSN-DH3-25MM-E
Item: #2184516 | Part Number: U-YNN800GSN-DH3-25MM-E
Important Info
Want an email once available?
Notify Me
Total
Description
This 8" non-metallic RV kitchen faucet from Empire Faucets features slim, saber-style handles for a modern look in your RV, trailer, fifth-wheel, or boat's center-mount sink. Features: Dual saber-style lever handles Gooseneck spout for easy operation Water-saving aerator 1/4-turn washerless cartridges for smooth, high-performance operation Complies with ADA (Americans with...
Image of : Empire Faucets RV Kitchen Faucet with 25 mm Gooseneck Spout & Solid Sabre Handles - U-YNN800GSN-DH3-25MM-E Empire Faucets RV Kitchen Faucet with 25 mm Gooseneck Spout & Solid Sabre Handles - U-YNN800GSN-DH3-25MM-E Item # 2184516
Description
This 8" non-metallic RV kitchen faucet from Empire Faucets features slim, saber-style handles for a modern look in your RV, trailer, fifth-wheel, or boat's center-mount sink.
Features:
  • Dual saber-style lever handles
  • Gooseneck spout for easy operation
  • Water-saving aerator
  • 1/4-turn washerless cartridges for smooth, high-performance operation
  • Complies with ADA (Americans with Disabilities Act)
Specifications:
  • Installation: 8" 3-hole, on-center
  • Overall Dimensions: 14" x 8" x 13"
  • Spout Height: 13"
  • Base Plate Length: 10.3"
  • Hose Spacing: 8" (outer), 4" (center)
  • Construction: Non-metallic
  • Finish: Brushed Nickel
Part Numbers for Empire Faucets RV Kitchen Faucet with 25 mm Gooseneck Spout & Solid Sabre Handles - U-YNN800GSN-DH3-25MM-E
Related Categories
Related Categories
Reviews
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
  • CLOUD, getReviews, 34.2ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Questions
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
  • CLOUD, getContent, 23.59ms
  • QUESTIONS, PRODUCT